South Kent 2019
Wilsonian Sailing Club
Results are provisional as of 10:16 on August 26, 2019
Overall
Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY South Kent 2019 Total
1st ALTO 122 Chris Ashby Ian Parris 926 1 1
2nd RS 800 1126 George Smith Alice Crick 799 2 2
3rd WAYFARER 11170 Brain Lamb Bernard Smith 1102 3 3
4th BLAZE 609 Stewart Robertson   1027 4 4
5th ALTO 111 Andy Hockey Lucy Hockey 926 5 5
6th BLAZE 647 John Goudie   1027 6 6
7th RS 800 1200 Richard Smith Allie Smith 799 7 7
8th MUSTO SKIFF 216 Martin Jones   849 8 8
9th BLAZE 778 Chris Saunders   1027 9 9
10th V3000 3605 Dave Fenech Alison Williams 995 10 10
11th STREAKER 1965 Martin Jessup   1128 11 11
12th RS 200 936 Graham Smith Jayne Thorpe 1046 12 12
13th V3000 3608 Martin Brown Ben Brown 995 13 13
14th STREAKER 1838 Anna Crane   1128 14 14
15th LASER 191856 Graham Jenkinson   1099 15 15
16th BLAZE 587 Phil Cope   1027 16 16
17th LASER 51518 Jem Causer   1099 17 17
18th SOLO 3516 David Thornelow   1143 20.0 DNF 20
18th STREAKER 1818 Amanda Randall   1128 20.0 DNS 20
South Kent 2019 - 2019-08-25
Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Elapsed Corrected
1 ALTO 122 Chris Ashby Ian Parris 926  13.00 10171 03:03:04
2 RS 800 1126 George Smith Alice Crick 799 13.00 8867 03:04:58
3 WAYFARER 11170 Brain Lamb Bernard Smith 1102 12.00 12676 03:11:43
4 BLAZE 609 Stewart Robertson   1027 13.00 11820 03:11:49
5 ALTO 111 Andy Hockey Lucy Hockey 926 13.00 10729 03:13:06
6 BLAZE 647 John Goudie   1027 12.30 12150 03:17:11
7 RS 800 1200 Richard Smith Allie Smith 799 13.00 9546 03:19:07
8 MUSTO SKIFF 216 Martin Jones   849 12.45 10179 03:19:49
9 BLAZE 778 Chris Saunders   1027 12.00 12362 03:20:37
10 V3000 3605 Dave Fenech Alison Williams 995 12.15 12009 03:21:09
11 STREAKER 1965 Martin Jessup   1128 12.00 13925 03:25:45
12 RS 200 936 Graham Smith Jayne Thorpe 1046 12.15 12957 03:26:27
13 V3000 3608 Martin Brown Ben Brown 995 12.15 12330 03:26:32
14 STREAKER 1838 Anna Crane   1128 12.30 14354 03:32:05
15 LASER 191856 Graham Jenkinson   1099 12.00 14507 03:40:00
16 BLAZE 587 Phil Cope   1027 12.30 14167 03:49:55
17 LASER 51518 Jem Causer   1099 12.00 15320 03:52:20
18 SOLO 3516 David Thornelow   1143 12.00 DNF  
18 STREAKER 1818 Amanda Randall   1128 12.00 DNS  
Sailwave Scoring Software 2.19.0
www.sailwave.com